Działo się… Podsumowanie 2017 roku!

Pojawiło się już kilka publikacji dotyczących podsumowania pierwszego roku działalności naszego schroniska, ale z pewnością u źródła dowiecie się najwięcej! 🙂

Operatorem schroniska dla bezdomnych zwierząt w Świdnicy jest Fundacja Mam Pomysł z Bielawy. Mamy możliwość działania w tym miejscu, dzięki władzom miasta Świdnica. To miejsce jest odpowiedzią na apele mieszkańców, sytuację bezdomnych zwierząt w mieście. Z tych powodów zrealizowano tę inwestycję. Cieszymy się, że to właśnie nasza Fundacja, nasz zespół realizuje tak ważne zadanie!

Przypomnimy: Schronisko dla Bezdomnych Zwierząt w Świdnicy to nowy budynek, zaprojektowany i wybudowany od postaw. Jesteśmy tutaj pierwszymi lokatorami. Projekt budowy schroniska znalazł się wśród zwycięskich zadań II edycji budżetu obywatelskiego i na inwestycję przeznaczonych zostało 600 tysięcy złotych. Rada Miejska postanowiła dwukrotnie zwiększyć pulę na tę inwestycję. Koszt budowy schroniska to ok. 1 800 tysięcy złotych.

Miasto Świdnica na zabezpieczanie wszystkich bezdomnych zwierząt z terenu miasta, działalność pogotowia weterynaryjnego dla zwierząt z wypadków, opiekę nad kotami wolno żyjącymi przeznacza co rok 230 tysięcy złotych. Schronisko realizuje wszystkie te zadania wspólnie z Urzędem Miejskim oraz Strażą Miejską w Świdnicy.

INNE

Dodatkowo Schronisko zapewnia odpłatną opiekę nad bezdomnymi zwierzętami z innych gmin, tj. Żarów, Jaworzyna Śląska, Lubin, Rudna, Bolków. Gminy mają podpisane umowy z limitami rocznymi, ponoszą koszt za każdego oddanego psa. W roku 2017 otrzymaliśmy z tych gmin ok. 190 tysięcy złotych.

Koszty prowadzenia schroniska?
Co miesiąc na opiekę weterynaryjną wydatkujemy około 10 tysięcy złotych. Pozostałe koszty, media, inwestycje w dobrostan naszych podopiecznych sumują się do kwoty 30-35 tysięcy, zależnie od miesiąca ta kwota może być niższa lub wyższa.

Skąd takie koszty?
Nie mamy obowiązku profilaktycznych badań krwi u starszych psów, podawania preparatów wspomagających odporność zwierząt, wykonywania kotom testów FIV/FeLV, odrobaczania droższymi preparatami. Jednakże robimy to i staramy się walczyć o każde zwierzę i jego dobro. Nie idziemy na skróty i robimy tyle, ile w naszej mocy, gdyż schronisko to miejsce opieki nad zwierzętami, które i tak dość w życiu przeszły.

W ciągu 2017 roku Schronisko przyjęło 528 zwierząt, z czego 307 stanowiły psy, 210 koty, a 11 to zwierzęta inne (m. in. Króliki). Oddaliśmy do adopcji 331, do właścicieli powróciło 115 zagubionych zwierząt. Z samego miasta Świdnica do schroniska przyjęto 330 zwierząt.

Rok zakończyliśmy z 61 podopiecznymi.

Rok 2017 w liczbach. Czego i ile zużyto 🙂
🔹 20 ton pokarmu dla zwierząt.

🔹 1200 litrów płynów do czyszczenia boksów, wybiegów, pomieszczeń zwierząt.

🔹 2000 par rękawiczek lateksowych, których używamy jako środka ochrony indywidualnej.

🔹 9600 litrów żwirku do kocich kuwet.

🔹 525 hektarów umytych podłóg (1/4 powierzchni Miasta Świdnica).

🔹 3060 sztuk worków na śmieci.

🔹 29 200 litrów wody do pojenia zwierząt. (objętość prawie 12 basenów olimpijskich)

🔹 7300 sztuk ręczników, kocy, pościeli i innych materiałów z posłań zwierząt.

🔹 5725 godzin spędzili w ciągu całego roku wolontariusze z naszymi podopiecznymi.

Dzięki darczyńcom uzupełniono potrzeby naszych zwierząt. Dostarczyliście ogromną ilość karmy, kocy, ręczników oraz innych akcesoriów dla zwierząt. Całe nasze zadanie ma sens dzięki Wam!

Wielu z Was włożyło cząstkę w to miejsce, ofiarując karmę, zabawki, darowizny finansowe czy nawet przekazując płytki. Przekazaliście nam w tym roku 300m2 płytek. Część z nich już spełnia swoją funkcję, reszta jest cały czas układana. Płytki są różne i symbolizują, jak wspólne działanie pozwala stworzyć coś wielkiego. Dziękujemy za każde, nawet najmniejsze wsparcie. To dzięki Wam możemy zapewnić zwierzakom więcej niż tylko schronienie.

Mamy podpisanych 130 porozumień wolontariackich, wolontariusze pojawiają się w schronisku każdego dnia i umilają naszym czworonogom pobyt w schronisku. Organizują różnorodne akcje, eventy, ogłoszenia, promocję adopcji… Wszystko, aby zwierzaki opuszczały schronisko i żyły długo i szczęśliwie w nowych domach!

Tak prezentuje się cały nasz rok pracy w skrócie. Nasza kadra stanowi osoby, które pracują u nas z potrzeby realizacji misji w swoich działaniach. Wkładamy w tę pracę dużo serca i angażujemy się emocjonalnie. Chcemy dać naszym podopiecznym to, co najlepsze i wszystkich traktujemy jakby były naszymi zwierzętami. O wielu rzeczach nie mamy już czasu pisać, ale prowadzimy tę stronę, aby jak najbliżej ukazać Wam nasze działania.

Czy jesteśmy najlepsi? Wciąż się uczymy i poprawiamy nasze działania. Staramy się i sądząc po opiniach osób odwiedzających, nie idzie to na marne. Mamy nadzieję, że rok 2018 będzie jeszcze bardziej efektywnym czasem działania Schroniska dla Bezdomnych Zwierząt w Świdnicy.

Ogromnie wszystkim dziękujemy za ten nasz pierwszy, wspólny rok 2017!