Nabór wolontariuszy (1/2019)

Zapraszam osoby chętne pomagać do uczestnictwa w wolontariacie na terenie Schroniska dla Bezdomnych Zwierząt w Świdnicy. Wolontariat to szansa na zdobycie nowych doświadczeń i umiejętności, a przy okazji satysfakcja z niesionej pomocy i dawania szczęścia tym, którzy mówić nie potrafią. W naszej placówce wolontariusze koncentrują się na rozpieszczaniu czworonogów: wyprowadzają psy na spacery, bawią się z kotami, poświęcają czas na prace pielęgnacyjne, pomagają nam w poszukiwaniu domów adopcyjnych i oswajają te najbardziej wystraszone zwierzaki.

Wolontariusz schroniska to funkcja bardzo odpowiedzialna. Nie szukamy osób, które boją się zwierząt, mają alergię, motywacja musi być silna, bo nasi podopieczni są bardzo spragnieni kontaktu i szukamy osób regularnych (wizyta raz w tygodniu).

Ważna informacja: wolontariusz samodzielny to osoba, która ukończyła nasz nabór i 16 lat. Osoby poniżej tego wieku mogą stać się wolontariuszami „młodszymi”, to znaczy uczestniczyć w wolontariacie z pełnoletnim opiekunem, nie same. Proszę o nieprzychodzenie osób młodszych na samodzielny wolontariat, gdyż nie zawrzemy z nimi porozumienia wolontariackiego. Nasz Regulamin Wolontariatu uległ zmianie i ten warunek nie podlega dyskusji. Jest to kwestia bezpieczeństwa pracy.

Nabór składa się z 3 etapów:

 1. Szkolenie – potrwa 1-1,5 godziny, podczas których zapoznacie się z obiektem, usytuowaniem ważnych miejsc, sposobem działania schroniska, bezpieczeństwem pracy ze zwierzętami. Przydatne i używane będą materiały, które umieszczam jako załączniki poniżej. Termin: 2.02.2019 r. na godz. 15:00.
 2. Egzamin – trwa krótko, czas zależy od tego, ile zajmie Wam uzupełnienie odpowiedzi na 10 pytań podsumowujących szkolenie. Około 15-20 minut w naszej ocenie. Termin: 3.02.2019 r. godz. 13:00.
 3. Podpisanie porozumienia i odbiór identyfikatora – potrzebne będzie:
  – zgoda rodzica (osoby poniżej 18. roku życia),
  – uczestnictwo obydwu wolontariuszy (samodzielny i młodszy, w przypadku gdy chce nam pomagać osoba poniżej 16. roku życia),
  – dokumenty tożsamości (dowód osobisty lub legitymacja uczniowska lub paszport lub inne zawierające najważniejsze dane + PESEL),
  – ukończenie powyższych dwóch etapów naboru, bez tego jest to niemożliwe.
  Termin: 4-10.02.2019 r. w godzinach 11-17 przez 7 dni w tygodniu.

Dla nas najważniejsze jest bezpieczeństwo wolontariusza, stąd wyznaczenie takich reguł naboru. Jeśli nie jesteście w stanie się zaangażować fizycznie z taką częstotliwością jak wizyta 1 raz w tygodniu, to zapraszam do wysłania zgłoszenia na Wolontariat Zdalny. 

Co to oznacza?

Poszukujemy osób chętnych współtworzyć z nami wydarzenia na portalu Facebook z profilu schroniska, wykonywać różnorodne infografiki do publikacji, tworzyć ogłoszenia naszych psów i kotów, współtworzyć z nami zbiórki, różnorodne eventy. Nie musisz wychodzić z domu, by pomóc. Na teraz bardzo potrzebujemy wsparcia w prowadzeniu wydarzeń na FB, bazując na informacjach od wolontariuszy.

Zgłoszenia przesyłać proszę tutaj: kontakt@schroniskoswidnica.pl .

Bardzo potrzebujemy wolontariuszy, toteż zachęcamy do uczestnictwa w naborze. Pamiętajcie, że psy i koty ze schroniska mają tylko nas…

W razie pytań i wątpliwości kontakt:
tel. 790 241 451 (jeśli nie odpowiada, proszę o SMS) lub kontakt@schroniskoswidnica.pl

ZAŁĄCZNIKI:

 1. Instrukcja spacerowa dla wolontariusza
 2.  Najważniejsze wytyczne regulaminu wolontariatu

Koordynator Wolontariatu,

Adrianna Kaszuba