Hektor

DATA PRZYJĘCIA: 1.08.19

POCHODZENIE: GMINA ŚWIDNICA

WIELKOŚĆ: DUŻA, 34 KG

Hektor to pies, który teoretycznie nigdy nie miał domu. Przechodził z rąk do rąk i finał historii jest taki, że aktualnie przebywa w schronisku ze statusem psa bezdomnego. To będzie jeden z dłuższych opisów psów do adopcji, ale prosimy o jego uważne przeczytanie. Hektor szuka naprawdę odpowiedzialnego domu i potrzebuje dużo uwagi.

Ma 2,5 roku i niestety piętno na swojej historii. Hektor żył w domu, w którym przez ostatni rok miał konflikt z psem rezydentem. Był o niego zazdrosny. Właścicielki w naszej opinii nie poradziły sobie z temperamentem dobermana i stało się, jak się stało. Podczas jednej z takich „scen”, Hektor zaatakował właścicielkę. Skończyło się to pogryzieniem rąk, ale również twarzy.

Jaki jest Hektor?

Jest psem, którego za mocno dociśnięto. Widać po jego zachowaniu skutek szkolenia mocno awersyjnego. O ile dalecy jesteśmy w osądach, o tyle u Hektora przez pierwsze dni widać to było dobitnie. Pies reagował spięciem i wyraźnym lękiem, z brakiem pewności (opiekuna) co do tego, jak pies dalej się zachowa. Pies nie pracował wykonując komendy, pies się bał dalszej reakcji człowieka i tylko dlatego je wykonywał.

Aktualnie Hektor chętnie współpracuje. Jest energicznym, aktywnym, silnym psem. Lubi się bawić piłkami. Ma jednak problem z wyciszaniem emocji – za bardzo się ekscytuje i należałoby popracować nad skupieniem uwagi na przewodniku i samokontrolą Hektora.

Hektora cieszy człowiek, cieszy widok smyczy. Szczerze mówiąc, gdyby nie początkowy obraz psa (wylękniony, niestabilny emocjonalnie) oraz jego historia (poważne pogryzienie właścicielki), to traktowalibyśmy go jako zupełnie innego psa.

Czy Hektor jest niebezpieczny? Dlaczego szuka domu? Ponieważ widzimy w nim potencjał i widzimy, że da się z nim wypracować wiele. To pies nastawiony na pracę z człowiekiem. Kiedy przełamuje barierę lęku i niechęci do obcych, staje się posłusznym, radosnym psem. Kontakt z Hektorem daje wiele radości szczególnie kobietom. Jest psem uwielbiającym kobiety. Żeńskie grono opiekunów i wolontariuszy jest jego ukochanym.

Jakiego domu szuka Hektor?

  • bez dzieci,
  • z 1-2 właścicielami, z możliwością izolowania psa podczas odwiedzin gości (przynajmniej przez pierwsze miesiące – inne ręce dotykające psa to dla niego zbyt wiele),
  • bez żadnych innych zwierząt (obecność innego psa nie działa na niego kojąco, a koty są dla niego zbyt interesujące, szkoda futrzaków),
  • z całą pewnością nie jako psa podwórzowego, kojcowego. To delikatne zwierzę i wszystko w rękach nas, ludzi, by stał się miśkiem, a ma potencjał. Hektor to czysty, domowy, nieniszczący pies.

Byłoby nam ogromnie miło, gdyby znalazł się pasjonat rasy, bo Hektor przejawia wachlarz zachowań typowych dla dobermanów i z pewnością wielbiciel tych psów poradzi sobie z nimi najlepiej. To nie jest maszyna do zabijania, to pies, który po prostu szuka właściwego człowieka, z właściwym podejściem.

Warunkiem adopcji Hektora jest odbycie 3 spacerów zapoznawczych w Schronisku na ul. Pogodnej 3 w Świdnicy.