Wolontariat

Wolontariat to nieodzowna część działalności naszej placówki. Osoby chcące poświęcać swój wolny czas i wspierać naszych podopiecznych są ogromnym wsparciem i cieszymy się, że możemy współpracować z tak fantastycznymi ludźmi.

Wolontariusze pracujący na miejscu w Schronisku pomagają nam sprawować opiekę nad psami i kotami. Angażują się w czasie wolnym od pracy, czy nauki, uczestniczą również w naszych wewnętrznie ogłaszanych dyżurach dodatkowy, tj. wieczorami w tygodniu.

Dzięki naszym Wolontariuszom zwierzęta są szczęśliwe, gdyż obcują z człowiekiem, za którym bardzo tęsknią, a dodatkowo są przygotowane do adopcji i szybciej znajdują kochające domy! Aktualnie wspiera nas aktywnie 100 osób 🙂

KTO MOŻE ZOSTAĆ WOLONTARIUSZEM?

Wolontariuszem może zostać każdy, kto ukończył 16 lat (niepełnoletni za zgodą rodzica lub opiekuna), a jego zdrowie pozwala na fizyczne obcowanie ze zwierzętami. Wolontariusz musi być osobą zaangażowaną w swoją pracę i mieć świadomość odpowiedzialności, jaką na siebie przyjmuje. Zawsze szukamy osób regularnych, które chcą się włączyć na stałe w nasze działania, a nie na miesiąc, czy dwa tygodnie…

Regulaminy są dostępne w placówce. Pracować na terenie schroniska mogą Wolontariusze, którzy wezmą udział w naborze, który ogłaszamy na naszych stronach. 

Z CZEGO SKŁADA SIĘ NABÓR?

  • szkolenie z zasad bezpieczeństwa,
  • napisanie egzaminu,
  • podpisanie porozumienia wolontariackiego.

CZYM ZAJMUJĄ SIĘ NASI WOLONTARIUSZE?

  • wyprowadzają psy na spacery, dzięki czemu każdy czworonóg opuszcza boks 1 raz dziennie minimum,
  • uczą się podstaw szkolenia zwierząt i uczą nasze psiaki dobrych manier,
  • potrafią zająć się zwierzętami lękliwymi – socjalizują nasze bojaźliwe mordki,
  • spełniają potrzebę kontaktu z ludźmi i zabawy naszych kotów,
  • pomagają nam uprzątnąć pomieszczenia zwierząt,
  • fotografują, opisują, ogłaszają zwierzaki do adopcji,
  • organizują zbiórki i pomoc dla świdnickich czworonogów.

Prosimy uważnie śledzić nasze aktualności oraz Facebook, gdzie umieszczamy takie informacje, gdy brakuje nam rąk do pracy. Nabory organizowane są cyklicznie. Uczestnictwo w naborze jest warunkiem współpracy, osoby nieprzeszkolone nie mogą działać w schronisku samodzielnie.

Schronisko stara się też wzbogacać wiedzę wolontariuszy. Mamy w planach organizowanie szkoleń, które dotyczyć będą zagadnień związanych z behawioryzmem zwierząt i zapraszać specjalistów. Ogłaszamy wszystko na naszej grupie Wolontariuszy na portalu Facebook.

Zapraszamy do pomocy Schronisku, wolontariat to nie tylko pomoc, ale i zdobycie wiedzy i doświadczenia. Nie ma dwóch identycznych przypadków, każdy jest inny i z każdym pracujesz 🙂 Praca wolontariusza nie jest lekka, obciąża fizycznie i psychicznie, dlatego wiemy, że wiele osób zrezygnuje. Mimo to daje mnóstwo satysfakcji i radości osobom, które wykonują ją z potrzeby serca i z zaangażowaniem.

Jeśli nie możesz zaangażować się w Wolontariat bezpośrednio, zawsze możesz wziąć udział w tych inicjatywach:

Osobą odpowiedzialną za Wolontariat w Schronisku dla Bezdomnych Zwierząt w Świdnicy jest Adrianna Kaszuba, Zastępca kierownika schroniska. W razie pytań:

790 241 451

 kontakt@schroniskoswidnica.pl