Nabór wolontariuszy (1/2023)

Nabór wolontariuszy 1/2023

 

Serdecznie zapraszamy chętnych pomagać zwierzętom do nowego naboru wolontariuszy. Za organizację naboru odpowiada Adrianna Kaszuba – prezes zarządu Fundacji Mam Pomysł operatora Schroniska dla Bezdomnych Zwierząt w Świdnicy. Wszelkie pytania prosimy kierować drogą mailową na adres [email protected] .

Co proponujemy Wolontariuszom?

Wolontariat na rzecz FMP daje niesamowitą szansę obcowania z nielimitowaną ilością czworonogów, ich emocjami, uczestnictwa w codziennej pracy na rzecz niechcianych i porzuconych psów, kotów i nie tylko. Stajesz się uczestnikiem naszej misji i wpływasz na los prawie 1000 zwierząt rocznie. Twoja praca ma dla nas ogromne znaczenie, dlatego najpierw przygotujemy Cię do jej wykonywania poprzez szkolenia i instruktaże (zależnie od kategorii wolontariatu, na który aplikujesz), a w przyszłości: zebrania, dyskusje, wymianę doświadczeń i spotkania z ekspertami. Schronisko współpracuje z behawiorystką psią oraz kocią, co daje szansę spotkania z fachowcami i zdobycia bezcennej wiedzy i doświadczenia. Satysfakcja gwarantowana!

 

Czym zajmują się nasi Wolontariusze?

Wolontariat Fundacji Mam Pomysł koncentruje się na następujących zadaniach:

  1. Wzbogacanie środowiska: socjalizacja zwierząt, zabawa, organizowanie czasu na wybiegach, poza klatkami, zapewnienie spacerów, swobodnej eksploracji, kontaktów społecznych;
  2. Troska o środowisko bytowania: udział w codziennym karmieniu, sprzątaniu, pomoc pracownikom w codziennych czynnościach opieki;
  3. Pielęgnacja zwierząt;
  4. Pomoc w pracach gospodarczych, porządkowych, remontowych;
  5. Współpraca w promowaniu schroniska i fundacji: pomoc przy organizacji kampanii, zbiórek, happeningów, festynów, kiermaszów, akcji;
  6. Pozyskiwanie darów i wsparcia dla zwierząt ze Schroniska;
  7. Promowanie adopcji zwierząt: poszukiwanie domów, organizacja wizyt przed i po adopcyjnych, fotografowanie zwierząt do adopcji, wykonywanie ogłoszeń.

 

Kogo poszukujemy?

W tym naborze rekrutujemy wolontariuszy grup:

  1. Wolontariat stacjonarny: samodzielni wolontariusze, którzy ukończyli 16 r.ż. i za zgodą opiekuna prawnego (mniej niż 18 r.ż.) będą pełnić samodzielne dyżury w wybranych przez siebie godzinach otwarcia schroniska przez 7 dni tygodnia. Głównie koncentrują się na zadaniach z grup pracy ze zwierzętami bezpośrednio: spacery, socjalizacja, pielęgnacja, codzienna opieka (sprzątanie, karmienie).

  2. Wolontariat rodzinny: wolontariusze w składach: opiekun + młodszy wolontariusz w wieku minimum 1 klasa szkoły podstawowej (bądź dwoje 😊 ), którzy swoje dyżury będą odbywać w wyznaczone wcześniej 2 niedziele miesiąca pod nadzorem pracownika FMP lub starszego stażem wolontariusza. Ich przybycie jest potwierdzane wcześniej, nie ma możliwości dyżurowania poza wyznaczonymi terminami. Główne zadania to socjalizacja zwierząt, spacery, pielęgnacja.

  3. Wolontariat akcyjny i zdalny: nie mamy ograniczeń wiekowych, do udziału zachęcamy grupy uczniów, czy osoby, które nie mogą pojawiać się zbyt często i opiekować zwierzętami. Głównie koncentrują się na zadaniach związanych z pomocą w organizacji zbiórek, obsługą stoisk na naszych akcjach plenerowych, pozyskiwaniem darczyńców, promowaniem adopcji zwierząt (ogłoszenia, posty w social mediach, etc.). Wyślij nam swoją aplikację, spotkajmy się podczas wprowadzenia teoretycznego i bądźmy w kontakcie w razie ciekawych akcji FMP!

 

Proces naboru:

W pierwszym etapie wyślij nam zgłoszenie. Zapraszamy chętnych do wysłania nam zgłoszenia za pośrednictwem ankiety, tutaj opisujesz swoją kandydaturę, obszar w jakim chcesz działać. KLIK!

Po zapoznaniu ze zgłoszeniami, wyznaczamy terminy naszych spotkań:


a) szkolenie teoretyczne – forma wykładowa, wersja stacjonarna lub online – koordynator poinformuje mailowo;

b) instruktaż praktyczny – wolontariusze stacjonarni, wolontariat rodzinny;

c) weekendowa praktyka i egzamin – wolontariusze stacjonarni;

d) podpisanie porozumienia, przekazanie identyfikatorów.

 

Poszczególne terminy dla każdego z etapów zostaną podane w wiadomościach e-mail i uzgodnione z Wami. Etapy naboru realizujemy w weekendy bądź w dni powszednie po godzinach naszej standardowej pracy. Każdy etap jest obowiązkowy, pominięcie jest dla nas jednoznaczne z rezygnacją.

 

Terminy:

 

Do 5.04.2023 r. godz. 23:59 przesłanie zgłoszeń w ankiecie: KLIK! (z opcją przedłużenia w razie wpłynięcia mniejszej niż spodziewana liczby zgłoszeń)

4.04.2023 r. godz. 18:00 live na Facebooku na profilu Fundacji Mam Pomysł z prezentacją zagadnień naboru, wyjaśnieniem procedur, odpowiedziami na pytania (sesja Q&A)

Maksymalnie do 30.04.2023 r. zamknięcie całego naboru (odbycie wszystkich szkoleń, wydanie wszystkich identyfikatorów, kwestie techniczne takie jak dołączenie do grup Facebook, etc.)

 

Kolejny nabór w okresie letnim zależny będzie od dyspozycyjności kadry i innych planowanych kampanii schroniska, więc warto zdecydować się właśnie teraz, gdyż później możemy nie zdążyć z organizacją naboru 😊.

Prosimy kandydatów o zarezerwowanie kwietnia jako miesiąca wdrożeniowo-szkoleniowego. To bardzo ważne ze względu na bezpieczeństwo Wasze i zwierząt.

 

Jakie są zasady?

Nowo uchwalony Regulamin opisuje ogólnie prawa, obowiązki i zasady wolontariatu. Zapraszamy do zapoznania: KLIK!

Poszukujemy osób, które poświęcą swój czas dla naszych podopiecznych optymalnie 1 raz w tygodniu bądź 2 razy w miesiącu. Chodzi o nietracenie kontaktu ze schroniskową rzeczywistością i znajomość nowych podopiecznych, czy nowych akcji fundacji i schroniska.

Dodatkowo, Twoim zadaniem będzie śledzić aktualności poprzez naszą zamkniętą grupę tylko dla Wolontariuszy na portalu Facebook, uczestniczyć w zebraniach oraz posłużyć się Systemem Obsługi Wolontariatu, gdzie przekażesz nam sprawozdanie z godzin poświęconych na pracę na rzecz zwierzaków.

 

Zapraszamy do wzięcia udziału w nowym naborze!